Modüler Su Deposu ve Çeşitleri Nelerdir

Modüler Su Deposu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Modüler su deposu standart ölçülerdeki modüllerin yan yana ve üst üste conta ve civatalar ile birleştirilerek prizmatik şekillerde üretilen su depolamak amaçlı kullanılan depolardır.

Modüler su depoları diğer su depolarına kıyasla bir çok avantaj sunması sonucu tercih sebebi olmaktadır. Modüler yapısı sayesinde sevkiyatı ve yatay düşey taşıması kolay olması, depo mahallinde montajının yapılabilmesi tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Çok büyük tonajlardaki bir depoyu herhangi bir yapının içerisinde conta ve civatalar ile birleştirip montajının yapılabilmesi büyük kolaylık sağlamaktadır.

Modüler su deposu imalatında kullanılan materyaller kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.

Paslanmaz Modüler
Su Deposu Nedir?

Paslanmaz modüler su deposu genelde kullanım ve içme suyu depolama amaçlı kullanılan depolardır. İçme yada kullanma suyu depolamak için kullanılan malzemenin suya yaptığı salınım önemlidir ve salınım miktarına göre kullanılmasına müsaade edilir.

Paslanmaz modüler su depoları malzemenin yapısından dolayı suya ön görülen sınırın çok üstünde bir salınım yapmadığı için kullanma suyu yada içme suyu depolamak amaçlı kullanılabilir. Alaşımındaki krom ve nikel sayesinde suyun korozif etkilerine de dayanımı yüksek olması sebebi ile su depolamak için tercih edilen bir malzemedir.

Paslanmaz Modüler Su Deposu
Galvaniz Modüler Su Deposu

Galvaniz Modüler
Su Deposu Nedir?

Galvaniz modüler su deposu malzemenin yapısından dolayı suya yaptığı salınım çok yüksektir bu sebeple insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan suların depolanmasında kullanılmamaktadır.

Galvaniz modüler su depoları insanların kullanımı için olmayan suların depolanmasında tercih edilmelidir. Aksi takdirde insan vücuduna ağır metal transferi söz konusu olduğundan uzun süreli kullanımlarda sağlık problemleri yaşanmasına sebep olabilir.

GRP Modüler Su Deposu Nedir?

Grp modüler su deposu (Glass Rainforced Polyester) özel sertleştirici reçine ve termopolyester cam elyafların dolgu malzemeleri ile birlikte çok yüksek basınçlarda 170 derecede proseslere tabi tutularak üretildiği çok özel bir kompozit malzemedir.

Grp modüler su depoları kompozit yapısından dolayı metal depolara kıyasla bir çok avantaj sunmaktadır. Grp depoların ömrü daha uzundur. Yapılan eskitme çalışmalarında 35 sene ömür biçilmektedir. İçme suyuna en uygun depolarda yine grp depolardır. Ultraviyole ışınlarını geçirgenliği çok düşük olduğu için bakteri oluşumuna müsaade etmez.

GRP Modüler Su Deposu