Kat Isı İstasyonları

Kat Isı İstasyonları

Isı istasyonu merkezi sistemle ısıtılan yapılarda her daireye ayrı ayrı monte edilerek, kullanım sıcak suyunu ani ısıtma prensibiyle hazırlayan ve ısıtma sisteminin kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu bir ünitedir.

Daire ısı istasyonu merkezi ısıtma sisteminde bir ara yüz görevi üstlenerek o dairenin enerji merkezi olur. Isı istasyonları enerji üretimi yapmaz, merkezi ısı kaynağından gelen enerjiyi daireye aktarır.

Kat istasyonu ya da Isı istasyonu kullanım sıcak suyu, ısıtma sistemi, radyatör, yerden ısıtma, fan coil (FCU), konvektör, soğutma sistemi tesisat kısımlarını kontrol edebilir. Ayrıca içerisinde basınç ve debi düzenleyiciler, ısı sayacı ve su sayacı da bulunmaktadır.

Kat İstasyonu / Isı İstasyonu Avantajları

Isı istasyonlarında kullanım suyu sıcaklığı hidrolik, termal veya her iki etkenin beraber olduğu kontrol sistemleriyle, 20-70 C arasında istenilen sıcaklığa ayarlanabilir.
Daire büyüklüğü ve oturan sayısına göre belirlenen sıcak su ihtiyacı, plakalı ısı eşanjörü vasıtasıyla bekleme süresine ihtiyaç duymadan karşılanır.
Her bir odanın sıcaklığını kontrol edebilmek için termostatik radyatör vanalarının çalışma koşullarına uygun (optimum) ortamı sağlar.
Kullanım sıcak suyu; ihtiyaç anında ısı istasyonunda hazırlandığı için, boyler, sıcak su pompası, pompa panosu, boyler kalorimetreleri, sıcak su sayaçları gibi ekipmanlara gerek kalmaz.
Isı istasyonları enerji üretimi yapmaz, ısı merkezinden gelen sıcak suyu dairenin ihtiyacına göre kontrol ederek yönlendirirler. Bundan dolayı her daireye ayrı ayrı doğalgaz hattına ve bireysel bacaya ihtiyaç yoktur. 

Kat İstasyonu Isı İstasyonu Avantajları

Daire içerisinde bir yanma prosesi gerçekleşmez ve özel baca bulunmadığı için baca gazı zehirlenme riski yoktur.
Kullanım sıcak suyu depolaması olmayıp, ihtiyaç anında hazırlandığı için “Lejyonella” riski ortadan kalkar.
İşletme ve bakım giderleri oldukça düşüktür. İçerisinde sayaçları barındırdığı için su ve ısı gider dağılımı kolaylıkla yapılır.

Kat İstasyonu Avantajları

Kat Isı İstasyonları Kullanım Alanları