Lehimli Tip Plakalı Eşanjör

Lehimli Tip Plakalı Eşanjör

Lehimli tip ısı eşanjörleri, ön ve arka frameler arasındaki bir plaka demetinden oluşur. Bu tip eşanjörlerde sızdırmazlık, contalar yerine plakaların vakumlu fırınlarda birbirine nikel ya da bakır yardımı ile kaynaklanması sayesinde elde edilir

Lehimli Plakalı Isı Eşanjörlerinin Avantajları

Lehimli ısı eşanjörleri; sökülebilir tip eşanjörlere göre %25, klasik borulu tip eşanjörlere göre 10 kat fazla verime sahiptirler. Boyut olarak borulu tip eşanjörlerin %5-10’u kadar bir hacmi kaplarlar. Daha da hafiftirler.

Son derece kompakt: Aynı kapasitedeki borulu tip eşanjörlerin %85-90 ‘ına eşdeğer büyüklükte olduğundan, uygulamalarda oldukça geniş bir dizayn özgürlüğü sağlar.

Maksimum malzeme verimi: Contaya ihtiyaç olmadığından, conta kullanımının oluşturduğu bölgelerden tasarruf edilmiş olur.

Daha küçük hacim kullanımı: Kompakt sistemlerde çok az miktarda ısı transfer akışkanı kullanılmaktadır. Bu da daha düşük hacim, daha düşük maliyet demektir.

Daha düşük sistem maliyetleri: Daha yüksek ısı transfer katsayısı(k)’na imkan verdiği için, sistemde daha az debi kullanımı, daha düşük kapasiteli pompa kullanımı ve dolayısıyla daha az enerji sarfiyatı sağlar.

Düşük sıcaklık yaklaşımı: 1C ‘lık sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.

Yüksek çalışma basıncı: Lehimli tip ısı eşanjörlerinin normal çalışma basınçları 31 bar olup, çalışma basıncının 1,5 katında test edilirler.

Düşük basınç kaybı: Basınç kayıpları birçok durumda diğer eşanjör sistemlerine göre daha azdır. Bu da daha az işletme maliyeti anlamına gelmektedir.