Su deposunda korozyon

Su Depolarında Korozyon

Korozyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Bir metalin yada metal özelliklerinin, çevresi ile girdiği reaksiyon sonucu bozulması veya özelliklerini kaybetmesidir. Çelik dışında tahta, beton, fiber, plastik gibi maddelerde korozyona uğrayabilir. Malzemenin özellikleri veya içinde bulundukları ortama veya temasta oldukları diğer maddelere göre korozyonun oluşum hızı ve yönü değişebilir.

Korozyon, kullandığımız malzeme ve cihazlara yerine göre kısa sürede etki ederek onların bozulmasına, fonksiyonlarını yerine getirememesine, sonuç olarak devre dışı kalmalarına neden olur.

Korozyon genel olarak yapı malzemelerinde ve en çok da metallerde meydana gelir. Çelik, inşaatlarda ve su depolarında en yaygın kullanılan metaldir. Çelik bileşenlerinin içeriğinde ? demir vardır. Demir, atmosfer ve sudaki oksijenle birleşerek korozyon sonucu oluşan pas veya demir oksiti oluşturur. Demir oksit oluşumu esnasında metal tükenmeye başlar, istenilen özelliklerini kaybeder, er yada geç kalınlığını kaybederek dizaynından beklenen görevleri yerine getiremez olur.

Korozyonu Önlemenin Yolları

Korozyona engel olmak için ilk olarak metalin kaplanarak demirin oksijenle olan irtibatının kesilmesi gerekir. Günümüzde en basit ve yaygın kullanılan yöntem, galvanizleme veya değişik yöntem ve cins boyalarla kaplamaktır.

Çeliğin üretimi sırasında korozyona karşı dirençli materyaller(Krom, Mangan v.s.) karıştırılarak metal korozyona karşı daha dirençli hale getirilebilir. Paslanmaz ve alaşımlı çelikler bunlardan bazılarıdır.

Korozyon Sadece
Deponuzu mu Çürütür?

Korozyonun deponuza veya size vereceği birçok zarar vardır. Erken önlem alınmadığı takdirde korozyon belli bir sürede deponuzu çürütür ve mukavemetini azaltır. Bunun sonucu olarak da deponuz patlayabilir veya kullanım dışı kalabilir.

Korozyon Nedir

Bunlar dışında korozyona uğrayan depoda korozyonun oluştuğu yüzeyler pürüzlenir, pislik ve mikrop yuvası haline gelir. Korozyonun oluşturduğu demir oksit sudaki mikrop ve bakterileri temizlik için kullandığımız suyla birlikte vücudumuza temas ettirerek sağlığımızı etkileyebilir. Aynı zamanda korozyon atıkları evinizde ve işyerinizde kullandığınız cihazları bozup tıkaması yanında, korozyonu onlara da taşır.

Modüler Su Deposu Arızaları

Paslanmaz Depo Paslanır mı?

Adı üstünde “Paslanmaz” olmasına rağmen ortamını bulduğunda, özellikle de suyun içerisinde bulunan istenmeyen bazı maddelerden etkilenerek çok hızlı bir şekilde paslanır.

Özellikle iletkenliği yüksek sular ve mikrop kırıcı olarak kullanılan klor içeren sular paslanmazın can düşmanıdır. Bu özellikteki sular paslanmazı çok hızlı bir şekilde korozyona uğratarak tahrip eder. Sonuç olarak PASLANMAZ DEPO, PASLANIR.

Paslanmaz Depo Paslanır mı?

Korozyonu önlemenin yollarından birisi galvanizleme yöntemidir. Bu yöntemde çelik, sıcak banyolarda galvanizleme metodu ile çinko ve diğer katkı maddeleri ile kaplanır. Bu yöntem metali kaplamak için en etkin yöntem olmakla beraber galvanizin içinde bulunan çinko insan sağlığı için zararlı bir maddedir.

Bu sebeple galvanizli depolar içme suyu deposu olarak kullanılamaz. Buna rağmen özellikle kat karşılığı yap-satçı müteahhitler içme suyu depolarını da galvanizli metalden yaptırmaktadırlar. İskândan geçsin yeter mantığı onlara bu hakkı vermektedir. Galvanizli depolarda yangın suyu, kullanma suyu ve kullanma suyu depolanabilir.

Korozyonu önlemenin bir diğer yolu da metali kaplamaktır. (Boyama) Fakat kullanılan boyanın cinsi ve metale uygulama yöntemi çok önemlidir.

Metal yüzeyinin boya öncesi boyayı kabul edecek ve üzerine yapışacak şekilde hazırlanması çok önemlidir. Aksi durumda dünyanın en iyi boya ve kaplama malzemesi de kullanılsa, metale uyumlu bir şekilde yapışmadıkça hiçbir işe yaramayacak ve metal üzerinden boyayı atacaktır. Bunu önlemek için metal yüzey boyadan önce fosfatlama, asitleme, kumlama veya yağ alma işlemlerinden geçmesi gerekmektedir.

Metal boyamada kullanılan boya çeşitleri metale, metalin kullanılacağı ortama bağlı olarak çok çeşitlidir. Su depolarında kullanılan ana boya cinsi epoksi kökenli boyalardır. Özellikle içme suyu deposu boyanmasında solventsiz epoksi boyalar tercih edilmelidir. Solventsiz boyanın en önemli özelliği, su ile karşılaştığında suda çözünebilen ve insan sağlığı için çok zararlı olan solventin bulunmamasıdır.

Sıvı Membran Nedir ve
Nasıl Uygulanır?

Sıvı membran özellikle içme suyu depolarında kullanılan polietilen ve poliüretan kökenli bir kaplama malzemesidir. Depo yüzeylerinde yüzey hazırlama ön işlemlerinden (fosfotlama ve kumlama)sonra bir ön astar boya uygulanması sonrası uygulanan çift kompanentli bir kaplamadır. Su ile reaksiyona girmez, içerisinde suda eriyebilecek veya suya karışabilecek hiçbir katkı maddesi yoktur, çok esnektir, kesinlikle aşınmayan ve yıpranmayan üstün mekanik ve kimyasal özelliklere sahiptir. Ayrıca gıda tüzüğüne uygunluk belgesi ‘NSF veya WRUS’ belgeleri olan içme suyuna kullanılabilir. Paslanmaz depoya alternatiftir ve de su içerisinde olan en koroziv madde ve kimyasallardan etkilenmez.

Sıvı Membran