Modüler Su Deposu Arızaları

Modüler Sistem Su Depolarında Meydana Gelen Arızalar Nelerdir?

Modüler Su Depolarında kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde birçok sorun ya da arıza görülebilir. Su deposunda oluşan aşırı korozyona bağlı olarak çeşitli bölgelerde delinmeler oluşabilir.

Su deposu monte edildiğinde kullanılan cıvatalar zamanla gevşeyebilir ya da baş kısımlarında çürümeler görülebilir. Modüler sistem su depoları çelik malzeme kullanılarak yapılmışsa bu depolarda galvaniz cıvata kullanılmasına bağlı olarak korozyon şekillenir ve bu korozyon nedeniyle depoda arızalanmalar görülebilir.

Tüm bu sorunlar özellikle uzun süreli modüler su deposu kullanımlarında sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

Modüler Sistem Su Depoları Arızaları

Modüler su depolarında yetkililerin en çok karşılaştığı sorun korozyonlara bağlı olarak şekillenen arızalardır.

Genel anlamda suyun karşısında hiçbir gücün duramayacağı gerçeğiyle hareket edilir. Bundan kaynaklı olarak ilk düşünülen paslanmaya bağlı sorunlardır. Ancak kullanıcılar depo bakımlarını ya zamanında yaptırmıyor ya da hiç yaptırmıyorlar haliyle depolardaki mevcut sorunlar çözülmüyor tam tersi artarak daha büyük arızalara sebebiyet veriyor.

Özellikle korozyon durumlarında hasarın başladığı yer zamanında tespit edilir ve doğru bir şekilde müdahale edilirse büyük arızaların önüne geçilmiş olur.

Oluşan korozyonların başlıca nedeni modüler sistem deposunun montajı yapılırken çelik depolarda galvaniz cıvata kullanılasıdır.Depoların düzenli aralıklarla bakımları yaptırılır ve mevcut arızalar giderilirse oluşan küçük çaplı korozyonlar büyük arızalara neden olmadan çözülmüş olur. Ayrıca depolarda oluşan paslanmalar contaların çürümesine ve zamanla depodan su sızmasına neden olur.

Paslanma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak pek gerçekçi bir tutum olmaz. Ancak zamanında depoların bakımlarını yaptırmak çoğu sorunun yaşanmasının önüne geçer.