Su Deposu

Su Deposu Nedir? Su Deposu Neden Önemlidir?

Su depoları suyun depolanmasını sağlamak amacıyla üretilen yapılardır. Bu depolarda çeşitli nedenlerle su depolanır.  Buralara depolanan suların kullanım alanları değişiklik gösterebilir.

Binalarda kullanılan su deposunun amacı içme suyu sağlamaktır. Buralara kurulan su deposu herhangi bir şekilde suların kesilmesi durumunda belli bir süre daha akmaya devam eder.

Modüler su depolarının en yaygın ve bilinen kullanım alanı binalara içme suyu sağlamasıdır ancak su depoları bu bilinenin aksine birçok farklı alanda da kullanılıyor.  

Farklı olarak kullanıldığı alanlardan biri de tarımda sulamadır.

Özellikle su kaynağının uzak olduğu bölgelerde oldukça avantaj sağlayan bir durumdur. Ayrıca hayvancılık, kimyasal üretim, yangın söndürme ve gıda hazırlama gibi birçok farklı alanda da modüler su deposu kullanılır.

Su Deposu Neden Önemlidir?

Su deposu, suyun muhafaza edilmesini ve ihtiyaç anında kullanılmasını sağlayan insanlar tarafından üretilen bir üründür. Betonarme, galvaniz, paslanmaz çelik, kagir, fiberglas ve plastik gibi farklı alanlara hizmet eden birçok su deposu çeşidi bulunur.

İnsan hayatında oldukça önemli bir yeri olan suyun temiz ve devamlı olacak şekilde depolanması oldukça önemlidir. Bundan dolayı su depolarının sağlık ve kalite standartlarına göre en uygun şekilde yapılması çok önemlidir.

Yeterli hijyen koşullarını sağlamayan modüler su depolarında pas, bakteri, çamur, kir gibi oluşabilecek maddeler insan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bir depodan sağlanan suyu birçok insan kullanabildiğinden bu etkenlerin yayılması da olası bir durumdur.

Su deposu alındığında sadece görseline ve boyutuna değil özelliklerine de mutlaka bakılmalıdır.