Modüler su deposu temizliği

Modüler Su Deposu Temizliği ve Bakımı

Su depolarının içerisindeki su, içme suyu amaçlı kullanılmasa dahi; depo içerisinde oluşan mikroplar(Kolera, Tifo, Dizanteri vb..)banyo ve tuvalet kullanımı, bulaşık ve çamaşır yıkanması, diş fırçalanması, ev temizliğinde kullanılması sonucunda insan vücuduna girmektedir. Su depoları içerisinde oluşan pas, çamur birikintisi çamaşır bulaşık makinelerinin filtrelerini tıkayarak bozulmalarına yol açmaktadır. Yapılan temizliklerde depolardan kedi fare ölüleri, suda yaşayan solucan ve kurtçuklar, mantar ve bakteri oluşumları, çamur birikintileri çıktığı görünmüştür.

Depolardaki kir, pas ve mangan tabakalarını tamamen yok etmek için arap sabunu, deterjan, çamaşır suyu gibi maddelere kullanarak su ile yıkamak yeterli değildir. Bu tür temizlikler manganları ve diğer zararlı maddeleri yok etmediği gibi Hijyenik bir temizlik de olmaz. Su depolarında önemli olan Hijyenik temizliktir. Bu da depo temizlikleri için geliştirilmiş olan özel temizlik maddeleri ile mümkündür.

Kirli depolardaki kimyasal ve biyolojik değişimler şebekeden deponuza klorlu gelen suyunda aktivitesini azaltarak ya da yok ederek birçok hastalık mikrobunun üremesine ve yayılmasına neden olmaktadır. Farkına varmadan bu su ile dişlerimizi fırçalamakta, tıraş olmakta, sebzelerimizi meyvelerimizi yıkamakta banyo yapmakta kullanarak bulaşıcı hastalıkların oluşmasına sebep olmaktayız. Bu suların içilmesi ya da kullanılması enfeksiyona yol açar.

Depo içerisindeki bu tür oluşumları engellemek için mutlaka yılda en az 2 kez depoların temizliği özel depo temizliği için üretilmiş kimyasal maddeler ve teknikler kullanılarak yaptırılmalıdır. Ayrıca depo içerisi mutlaka anti bakteriyel boya ve kaplamalarla kaplanmalıdır.